השתלבות באקדמיה

השתלבות באקדמיה והאופציה ללימודים גבוהים אינן מובנות מאליהן לכולם וישנם אנשים רבים אשר היו חולמים ללמוד מקצוע או לפנות ללימודים אקדמיים אך חייהם או מצבם הבריאותי או הכלכלי לא מאפשר להם. מתוקף היותה של מדינת ישראל מדינת רווחה קיים גוף ממשלתי בארץ אשר אחראי על ה"בטחון הלאומי" ובמילים יותר פשוטות על רווחת התושבים, בין השירותים שניתן לקבל דרך ביטוח לאומי קיימת האפשרות לקבלת שיקום מקצועי.

שיקום מקצועי ביטוח לאומי

המונח "שיקום מקצועי ביטוח לאומי" מתייחס לאנשים בעלי בעיה \ נכות או לקות אשר מפריעה ועוצרת מבעדם להשתלב בשוק העבודה בארץ, תפקידו של אגף השיקום במוסד לביטוח לאומי הינו לשקם מקצועית אנשים אלו ויחד איתם לבנות תכנית אשר בסופה ישתלב האדם בחזרה בחברה כאדם פרודוקטיבי ושייך. מחלקת השיקום של המוסד לביטוח לאומי מורכבת מעובדים סוציאליים ואנשי מקצוע אשר משתמשים בשיטות חדישות ויצירתיות על מנת לבנות תכניות שיקום מקצועי תוך שמירה על ערכי המקצועיות, השירותיות וכבוד האדם. תכניות שיקום מקצועי יכולות לכלול לימודים אקדמאיים או מקצועיים וקורסי הכשרה שונים אשר מותאמים לפי יכולת ופוטנציאל מימוש בעולם התעסוקה.

סוגי שיקום מקצועי ביטוח לאומי
על מנת לקבל שיקום מקצועי דרך ביטוח לאומי צריך לעמוד בקריטריונים מסוימים המוכיחים את זכאותו של אזרח לשירות, כיום המוסד לביטוח לאומי מבדיל בין 4 סוגי אוכלוסיות הזכאיות לשירותי שיקום מקצועי:

אנשים המוגדרים כבעלי מוגבלות על פי חוק בריאות כללית – אנשים אשר הוכרו על ידי הועדה הרפואית של ביטוח לאומי כבעלי 20% נכות לפחות, שאינם מסוגלים למצוא עבודה בתחומי השכלתם, שנדרשים להשכלה מקצועית על מנת להשתלב בשוק העבודה, שמתאימים לשיקום מקצועי ושגילם בין 18.3 לגיל פרישה. תכנית שיקום זאת מציעה השתלבות בלימודים מקצועיים או אקדמיים ומאפשרת מימון  (למי שזכאי לתכנית שיקום מלאה) של הלימודים, הנסיעות, שכר הדירה, דמי שיקום, עזרי הלימוד ועוד.

אנשים המוגדרים כבעלי מוגבלות על פי חוק נפגעי עבודה – אנשים אשר עברו תאונת עבודה ומוכרים ע"י המוסד לביטוח לאומי כבעלי 10% נכות, קבלת שיקום מקצועי לאנשים בקטגוריה זו מותנית באבדן היכולת לעבוד במקצוע הישן (או באמצעות ההשכלה הקודמת), ביכולת לשילוב מחדש בשוק העבודה ובצורך בהשכלה מקצועית על מנת לחזור לשוק העבודה. תכנית שיקום זו מאפשרת קבלת מימון ללימודים מקצועיים, מענק שיקום וסיוע כלכלי נוסף, יחד עם עזרה בהשמה ומציאת תעסוקה לאחר תקופת ההכשרה.

אלמנים ואלמנות – מתייחס לאנשים אשר הוכרו ע"י ביטוח לאומי כ"שאירים" ושאינם יכולים להתפרנס ממקצועם (אם יש) כמו כן הינם צריכים להיות מתאימים לתנאי השיקום ובעלי יכולת עתידית להשתלב בשוק העבודה.

נפגעי פעולות איבה – מתייחס לאנשים שנפגעו מפעולות איבה וטרור, שמוכרים כבעלי 20% נכות ע"י ביטוח לאומי, שהינם חסרי מקצוע ושצריכים עזרה להשתלב בשוק העבודה. במסגרת זו ניתנת הזכאות לליווי ותמיכה במהלך תהליך רכישת השכלה או למען פתיחת עסק.